Září 2018

Zaujalo mě v září

25. září 2018 v 21:43 | jahlina |  Novinky
Září se chýlí ke konci, letní počasí vystřídaly podzimní plískanice. Je čas se usadit v teple s hrnkem teplého čaje a knížkou. A jak jsem tak brouzdala, co nového se objeví na pultech knihkupectví během září (metitím se už asi objevilo), narazila jsem na několik knížek, na které bych zde chtěla upozornit. Tady je mých 5 tipů:

Chodí pešek okolo - Eva Límanová


Knihy z války moc nevyhledávám, ale občas si nějakou přečtu. Tahle líčí válečné útrapy dětskýma očima.
Anotace:
Autobiografický příběh: Kdyby nebylo Druhé světové války, Eminka a její bratr Adam, by byli stále obklopeni milující rodinou a bezpečím, které jim poskytovala. Jejich život by se odvíjel v zátiší rodinného domu až do chvíle, kdy by se sami rozhodli jej opustit. Do této předpokládané skutečnosti však zasáhla německá bota, která rozdrtila životy, osudy a majetky milionů. Jak postupuje vyhlazování dle Norimberských zákonů, příbuzní mizí, rodina se zmenšuje, děti se stěhují z místa na místo. Jejich šestileté putování sledujeme očima Eminky, která vidí válku jako nebezpečné NĚCO, které obchází kolem dokola a nikdy nevíš, kdy tě zasáhne.
Nakladatelství: Argo

Světla zimní noci - Pam Jenoff


Příběh, který mě opravdu zaujal, nabízí tato kniha.
Anotace:
Nou vyhnali z domova a přinutili ji vzdát se svého dítěte, protože otěhotněla s německým vojákem. Žije a pracuje na malé železniční zastávce, kde jednoho dne zastaví vagon plný židovských nemluvňat směřující do koncentračního tábora. V okamžiku, který převrátí celý její život naruby, Noa bez rozmyšlení popadne jedno z dětí a uteče s ním do zasněžené noci. Útočiště nalézá u kočovného cirkusu, kde se musí naučit nebezpečnou akrobacii na visuté hrazdě, aby skryla svou pravou identitu. I přes počáteční neshody se spřátelí s akrobatkou Astrid. Když ale pravda vypluje na povrch, musí se obě rozhodnout, zda je jejich výjimečné přátelství dokáže spasit, nebo jestli tajemství, která ukrývají, vše zničí.
Nakladatelství: Motto

Veselí - Radka Třeštíková


Od R. Třeštíkové jsem četla dvě poslední knížky - Bábovky a Osm. Obě se mi líbily, a tak si nenechám ujít ani tuto novinku.
Anotace:
Když dojdete až na konec slepé ulice, máte dvě možnosti, přešlapovat na místě, anebo se vrátit. Třiatřicetiletá Eliška se rozhodla pro návrat. Zpátky na jižní Moravu. Do svého dětského pokoje. K rodičům. K sobě samé. Ke své podstatě. Protože doma jsou odpovědi.
Nová kniha s autobiografickými prvky se jmenuje Veselí podle Třeštíkové rodného Veselí nad Moravou.
Nakladatelství: Motto

Kašlu na muže - Zsuzsa Rácz


Tohle by měla být humorná kniha pro ženy alá Bridget Jonesová od maďarské autorky. Srovnání to může být zajímavé.
Anotace:
Znáte to, dvacítka daleko a třicítka stále blíž, spolužáci z vysoké budují kariéry, kamarádky si pořizují děti, a některé i manžely, a všechny drbny z okolí se vyptávají, kdy bude svatba. Jenže Katka ukončila vážný vztah, odstěhovala se od přítele a intenzivně a neúspěšně se věnuje hledání práce. Už je z ní pomalu expertka na přijímací řízení, dotazníky i psychologické testy a zkušená vymetačka pohovorů. Dokonce se stane exponátem na veletrhu lidských zdrojů. Kamarádky se pomalu začínají rozvádět, a ona stále nenachází toho pravého, i když by ji rozhodně nikdo nemohl obvinit, že se nesnaží a nehledá… Při hledání toho pravého člověk uslyší věci! "Nemáš hlad? Vezmi si sendvič. Dělala ho manželka." "Já se bojím, že je ze mě pedofil. Ale nikomu to neříkej. Teď mi to došlo." "Byl to jen vtip, nikdy jsem tě nemiloval. Zítra ráno se stěhuju pryč." "Katko, jsi hezká a chytrá. Někoho si najdeš. Nemohla bys mi tu nechat ten tvůj úžasný zadek?"
Nakladatelství: Motto

Kvásek - Robin Sloan


Když jsem si přečetla popis knihy vybavily se mi dvě české knihy Houbařka od Viktorie Hanišové a Do tmy od Anny Bolavé. Tuto knihu napsal americký autor a asi mi nezbude nic jiného než si knihu přečíst, abych mohla srovnávat.
Anotace:
Mladá programátorka Lois toho má v práci až nad hlavu a kvůli stresu téměř nejí. Když ve svém okolí objeví tajemnou rozvážku jídla, je nadšená - konečně něco, z čeho se jí nedělá špatně. Nadšení jí však nevydrží dlouho, protože bratři, kteří podnik provozují, se musejí vrátit do Evropy. Než odjedou, dají Lois malý dárek - oprýskaný keramický hrnek s bublajícím kváskem. Lois ho musí udržet naživu, každý den ho krmit, pouštět mu hudbu a naučit se s ním péct. Není sice žádná pekařka, ale spolubydlící by se jí hodil, i když je to jen hladová kolonie mikroorganismů. Brzy už si pochutnává na vlastnoručně upečeném chlebu a každý den vozí bochník i do práce. Záhadný kvásek jí však nedá spát, a tak se Lois rozhodne vypátrat jeho původ. Pátrání ji zavede na nečekaná místa a nakonec se jí všechno tak trochu vymkne z rukou.
Nakladatelství: Host