Srpen 2018

Zaujalo mě v srpnu

31. srpna 2018 v 19:50 | jahlina |  Novinky
I v srpnu jsem nahlížela na pulty knihkupectví a do edičních plánů nakladatelství a vybrala jsem 5 titulů, které mě zaujaly a které bych si ráda přečetla. Je to pro mě celkem zajímavý mix. Napište, zda Vás také některá knížka zaujala.

Exit West - Mohsin Hamid

Anotace: Jmenoval se Saíd a ona Nadja. Jednoho dne se seznámili a zamilovali se do sebe. Mohla to být pěkná love story, jenomže. Jenže to všechno začalo v nejmenované muslimské zemi, kde právě propukl ozbrojený konflikt mezi vládou a militantními skupinami. Když se potvrdí, že existují záhadné dveře, díky nimž se ocitnete na jiném místě planety, není proč s útěkem otálet. Hamidův nejnovější román se vloni dostal do nejužšího výběru na Man Bookerovu cenu.
Nakladatelství: Odeon

Město mezi zelenými kopci - kolektiv autorů

Anotace: Kdy jindy číst povídky, než v létě? Zvlášť když právě léto je jejich tematickým svorníkem a na svědomí je má smetánka české prózy. Vedle oblíbeného Michala Viewegha, jehož povídka - překvapivě netypická - sbírku otvírá, zde najdeme i texty Aleny Mornštajnové, Pavly Horákové a Ivany Myškové, silné trojice ženských literárních hvězd. Léto je spíš pocitem než pouhým ročním obdobím, je to krajina dětství, toužebného vábení, je to čas, kdy se plní sny. V rozpáleném městě i u moře, v dívčím očekávání i melancholii opouštěné ženy, během revoluce v zahrádkářské kolonii nebo při přepadení banky, tam všude je rozmarné povídkové léto uzamčeno.
Nakladatelství: Listen

Pád do tmy - Klára Janečková

Anotace: Tereza Brašová uteče ve svých osmnácti letech z domova, aby se zbavila svého otčíma, který ji léta sexuálně zneužíval. Bezpečí najde ve slovinských jeskyních, kde začne pracovat jako průvodkyně v největším krasu Evropy a později se proslaví jako záchranářka. Petr Brašov, který mezitím udělal politickou kariéru, Terezu donutí vrátit se do Prahy, aby její popularity využil pro svou mediální kampaň.
Netuší však, že právě to se mu stane osudným…
Nakladatelství: IKAR

Taková ženská jako já - Uljana Donátová

Anotace: Evelína a Johana mají dost důvodů se nenávidět - zamilovaly se totiž do jednoho muže. Nyní však mají dobrý důvod spojit síly. Věc má ovšem háček. Evelína se krátce po své smrti objeví u Johany jako duch. A v téhle neobvyklé situaci, která s sebou nese řadu komických příhod, se zrodí přátelství, díky němuž se bývalá manželka a bývalá milenka pustí do nelehkého úkolu - znovu získat Alexovu lásku a vyřadit ze hry případné sokyně. Evelína, Johana a Evelínina dospělá dcera Lina postupně s humornou nadsázkou a zdravou sebeironií vyprávějí o hledání lásky, která je provází celý život a trošku i po něm.
Nakladatelství: Motto

V dobrém i zlém - Michelle Sacksová

Anotace: Napínavý psychothriller plný nečekaných zvratů, který provokativně odhaluje temnou stranu manželství, mateřství a přátelství.
Bezmezně milující manželka, oddaný manžel, opečovávané dítě. Američané Merry, Sam a Conor jsou perfektní rodina, žijící na perfektním místě. Merry si domácký život nemůže vynachválit - pečení, práce na zahradě, péče o malého syna. Sam začíná po odchodu z univerzity s novou kariérou filmaře. Občas se přistihnou, že sami nevěří tomu, jak šťastní jsou. Tady na švédském venkově, kde začínají žít svůj nový perfektní život.
Když je v jejich švédském ráji navštíví Merryina kamarádka Frank, stane se okamžitě součástí rodiny. Sblíží se s malým Conorem. A se Samem. Frank a Merry jsou skoro jako sestry, proto Frank okamžitě odhalí věci, které ostatním unikají. Faleš a zradu, kterým se dá při pohledu na tuhle pohádkovou rodinku těžko věřit. Ale jenom Frank ví, co se tady skutečně odehrává… . Kdo je manipulátor a kdo oběť?
Nakladatelství: Grada

Křest knihy Pád do tmy od Kláry Janečkové

31. srpna 2018 v 10:26 | jahlina |  Nezařazeno
V knižní kavárně knihkupectví Luxor na Václavském náměstí byla včera pokřtěna nová kniha spisovatelky Kláry Janečkové s názvem Pád do tmy. Kniha vyšla v nakladatelství IKAR po čtyřleté odmlce autorky jako desátá v pořadí. Na pokřtění knihy jsem se vydala, ačkoliv jsem do této chvíle od této autorky nic nečetla, ale tato kniha mě mezi srpnovými novinkami zaujala na první pohled svou nádhernou obálkou od kreslířky Kateřiny Brabcové a také svou anotací.
Na křtu nás přivítala PR managerka nakladatelství Euromedia Group Alexandra Fraisová. Kniha měla hned tři kmotry - moderátorku krimizpráv na Primě Báru Holou, hudebního skladatele Zdeňka Bartáka a fotografa Františka Jiráska. Na vše navíc dohlížel filmový princ Pavel Trávníček, který byl překvapením této akce. Všichni popřáli knize i autorce do vínku to nejlepší.
A o čem vlastně je tako nová knížka Kláry Janečkové? Hlavní hrdinkou jako v ostatních románech této spisovatelky je žena. Jmenuje se Tereza Brašová. Žije ve Slovinsku, kde pracuje zprvu jako průvodkyně a později záchranářka v místních jeskyních. Přišla sem cca v osmnácti letech, kdy utekla z domova před svým otčímem, který jí zneužíval. Po čase je donucena vrátit se do Prahy, aby pomohla otčímovi s jeho politickou kariérou. Co se bude odehrávat po jejím návratu domů, se musíme dočíst v knížce.
Knížky, které autorka píše, vycházejí z jejích vlastních zkušeností a prožitků. K napsání tohoto románu ji inspirovala návštěva Slovinského krasu v roce 2015. Místní kraj jí naprosto očaroval, a rozhodla se, že její příští román se bude odehrávat v tomto prostředí. Také se přiznala, že pracuje již na dalším románu, který se bude odehrávat v prostředí závodních aut. Inspiraci jí dává přítel, který sám závodí a je její inspirací a poradcem v této oblasti.
Jak jsem psala v úvodu, knížka Pád do tmy má krásnou obálku od Kateřiny Brabcové. S novou obálkou vyšla ještě jedna knížka Kláry Janečkové, a to Manželské okovy. A i ostatní knížky postupně dostanou tento nový kabát. A na to se já osobně moc těším a také se těším, až se začtu do Pádu do tmy.