Jasnozřivost

19. července 2018 v 19:02 | jahlina |  Recenze
Chcete vědět, jak se stát jasnozřivým? Tak to se možná dozvíte na konci knížky Jasnozřivost od Ireny Obermannové, kterou Vám chci představit. Ale určitě se seznámíte se světoznámou šachistkou Alicí Šíma, pokud ji ještě neznáte z předchozích Dobrých duší. Děj se tentokráte odehrává ve vesničce Kytlice, kde se po válce stal při odsunu Němců neobjasněný zločin. O tom, co se kdysi přihodilo, nechce nikdo z pamětníků mluvit. A když se místní občan Ota Švarc zmíní, že chce zveřejnit jména těch, kteří zločin spáchali, je nalezen mrtev. Jeho mrtvolu objeví právě Alice Šíma a pustí se opět do soukromého pátrání. Motivem k vraždě může být stará historie, ale smrt Oty Švarce může mít také úplně jiný důvod.

Alice Šíma je velice svérázná postava, dalo by se říct, že je prostě divná. Není to žádná krasavice, má různé obcese, např. děsí ji fyzický kontakt s jinými lidmi, studí ji zelená barva, nerozumí vtipu a sama je až neslušně přímá. Na hlavě nosí i v létě kulicha, který jí slouží jako ochrana před okolním světem, a kouří doutníky. K tomu všemu má geniální mozek šachistky, fotografickou paměť. Život žije jako šachovou partii na černobílé šachovnici. Občas jsem se musela usmívat nad situacemi, do kterých se díky své povaze dostávala.

Aby se dostala blíže k vrahovi, začne navštěvovat literární salon Alžběty Něžné, kdysi známé spisovatelky, společně s dalšími kytlickými ženami. Alžběta Něžná je další zajímavá postava, která asi něco skrývá. Ale otázkou zůstává, zda by mohla být ona či některá z přítomných žen vražedkyní. Nebo že by vraždil některý z chovanců místního blázince? Alici se postupně daří skládat dílky do své skládanky a odkrývat současná i minulá tajemství jednotlivých protagonistů. Její zvědavost se jí však málem stane osudnou. Více již prozrazovat nebudu.

Irena Obermannová je autorkou více než desítky knížek. Knížky Deník šílené manželky a Divnovlásky se dočkaly filmového zpracování. Pracovala v České televizi jako dramaturg. Scénáristicky se podílela na seriálu Ordinace v růžové zahradě. Já jsem autorku Irenu Obermannovou blíže poznala právě až díky posledním dvěma knížkám s detektivní zápletkou s Alicí Šíma v hlavní roli, a to Dobré duše a Jasnozřivost. Obě knížky vyšly v nakladatelství Motto v edici Detektivka. Mně osobně se obě knížky moc líbily, četly se mi skvěle a postava Alice mě velice bavila. Snad bude i pokračování?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama