Červenec 2018

Vychází v červenci

20. července 2018 v 18:00 | jahlina |  Novinky
Bez dlouhých úvodů jsem tu s červencovými novinkami, které mě zaujaly. Vybrala jsem tyto tři k představení zde Na Knižní Vlně:

Kaktus - Sarah Heywood


Kaktusy mě vždycky fascinovaly. Takže když jsem uviděla tuhle knížku uviděla, hned mě zaujala hlavně svou obálkou. Dle anotace by mohlo jít o příjemné dovolenkové čtení, abych si odpočinula od těch mých thrilerů a psychologických dramat.
Anotace:
Susan Greenová je nezávislá, samostatná a svůj život má naprosto pod kontrolou. Rozhodně nehodlá plýtvat časem na vztahy plné citových zmatků. Rodina i kolegové v práci ji sice považují za nepřístupnou a divnou, ale Susan tento uspořádaný způsob života dokonale vyhovuje. Jenže pak se vlivem nečekaných událostí začne její pečlivě vybudovaný řád hroutit a Susan si postupně uvědomuje, že nemůže ovládnout všechny aspekty svého osudu… a že to nemusí být špatně.
Nakladatelství: Motto

Než potkala mě - Julilan Barnes


Tahle Odeonka mě zaujala novým vzhledem a dějově mi připomíná knížku, kterou jsem četla už hodně dávno, ale něco ve mně zanechala.
Anotace:
Profesor historie prožívá se svou druhou manželkou sladké časy - ale jen do chvíle, než zjistí, čím se dřív živila… Do jejich společného štěstí se začnou vkrádat stíny v podobě Anniných dřívějších milenců a Grahama se zmocňují emoce, jaké dosud nepoznal.
Nakladatelství: Odeon

Heydrich, Geli a Eva


A do třetice mě zaujala tato faktografická knížka. Občas si ráda přečtu něco z historie a tohle má navíc nádech tajemství.
Anotace:
18. září 1931 byla v Mnichově nalezena v kaluži krve mrtvá třiadvacetiletá Angela "Geli" Raubalová. Oficiální závěr vyšetřování zněl - sebevražda. Na Štědrý den roku 1937 na Šumavě havarovalo nárazem do svahu Huťské hory dopravní letadlo společnosti Air France. Všichni na palubě zahynuli. Jak spolu souvisejí tyto dvě události? Mrtvá dívka byla neteř Adolfa Hitlera, o níž se šířily fámy, že byla něco více než jen jeho příbuzná. Letadlo - příčina havárie nebyla dodnes plně objasněna - mělo přepravovat kompromitující materiál na nacistického vůdce o jeho podílu na Angelině smrti.
Nakladatelství: MobaCeny do soutěže Kniha Na Zámku

19. července 2018 v 19:11 | jahlina |  Soutěž
Ceny do soutěže jsou již připraveny. Tak teď, aby našly své majitele. Pusťte se do výletování, focení a sdílení...Úžasný


Jasnozřivost

19. července 2018 v 19:02 | jahlina |  Recenze
Chcete vědět, jak se stát jasnozřivým? Tak to se možná dozvíte na konci knížky Jasnozřivost od Ireny Obermannové, kterou Vám chci představit. Ale určitě se seznámíte se světoznámou šachistkou Alicí Šíma, pokud ji ještě neznáte z předchozích Dobrých duší. Děj se tentokráte odehrává ve vesničce Kytlice, kde se po válce stal při odsunu Němců neobjasněný zločin. O tom, co se kdysi přihodilo, nechce nikdo z pamětníků mluvit. A když se místní občan Ota Švarc zmíní, že chce zveřejnit jména těch, kteří zločin spáchali, je nalezen mrtev. Jeho mrtvolu objeví právě Alice Šíma a pustí se opět do soukromého pátrání. Motivem k vraždě může být stará historie, ale smrt Oty Švarce může mít také úplně jiný důvod.

Alice Šíma je velice svérázná postava, dalo by se říct, že je prostě divná. Není to žádná krasavice, má různé obcese, např. děsí ji fyzický kontakt s jinými lidmi, studí ji zelená barva, nerozumí vtipu a sama je až neslušně přímá. Na hlavě nosí i v létě kulicha, který jí slouží jako ochrana před okolním světem, a kouří doutníky. K tomu všemu má geniální mozek šachistky, fotografickou paměť. Život žije jako šachovou partii na černobílé šachovnici. Občas jsem se musela usmívat nad situacemi, do kterých se díky své povaze dostávala.

Aby se dostala blíže k vrahovi, začne navštěvovat literární salon Alžběty Něžné, kdysi známé spisovatelky, společně s dalšími kytlickými ženami. Alžběta Něžná je další zajímavá postava, která asi něco skrývá. Ale otázkou zůstává, zda by mohla být ona či některá z přítomných žen vražedkyní. Nebo že by vraždil některý z chovanců místního blázince? Alici se postupně daří skládat dílky do své skládanky a odkrývat současná i minulá tajemství jednotlivých protagonistů. Její zvědavost se jí však málem stane osudnou. Více již prozrazovat nebudu.

Irena Obermannová je autorkou více než desítky knížek. Knížky Deník šílené manželky a Divnovlásky se dočkaly filmového zpracování. Pracovala v České televizi jako dramaturg. Scénáristicky se podílela na seriálu Ordinace v růžové zahradě. Já jsem autorku Irenu Obermannovou blíže poznala právě až díky posledním dvěma knížkám s detektivní zápletkou s Alicí Šíma v hlavní roli, a to Dobré duše a Jasnozřivost. Obě knížky vyšly v nakladatelství Motto v edici Detektivka. Mně osobně se obě knížky moc líbily, četly se mi skvěle a postava Alice mě velice bavila. Snad bude i pokračování?

Přečteno v měsíci červen

18. července 2018 v 20:01 | jahlina |  Přečteno za měsíc
Stále jsem dlužná přehled přečtených knížek za měsíc červen. Přečetla jsem 4 knížky. Hezké počasí mě víc láká ven a také mi dal trochu zabrat konec školního roku. Takže ačkoliv jsem také měla týden dovolené, během které jsem přečetla 2 knížky. Ve zbytku měsíce jsem měla čtecí tempo pomalejší. Přečtené knížky tedy jsou:

Růže mají trny - Sandra Byrd

Jedná se o historický román o královně Alžbětě I. vyprávěný z netradičního úhlu pohledu. Tuto výraznou osobnost anglické historie poznáváme očima její dvorní dámy, která přichází k anglickému dvoru ze Švédska jako doprovod švédské princezny. V Anglii se rozhodne zůstat, provdá se zde a stane se jednou z nejvlivnějších žen Anglie. Poznává chladné zacházení ze stran ostatních dvořanů, intriky i lásku. Své paní slouží oddaně a my královnu jejím prostřednictvím poznáváme jako tvrdou panovnici i ženu, která touží po lásce. Příběh je napsán svižně a čtivě. Je to již třetí kniha v sérii věnované tudororvským ženám od Sandry Byrdové. První dvě věnované Anně Boleynové a Kateřině Parrové jsem nečetla, bránit se jim rozhodně nebudu.

Noční pták - Brian Freeman

Tento americký thriller s vyšetřovatelem Frostem Eastonem v hlavní roli si hraje s tématem strachu a fobií, kterých se lze zbavit prostřednictvím hypnózy, tak že jsou upraveny vzpomínky. Psychiatrička Frankie Steinová je slavná ve svém oboru a je přesvědčená, že pomáhá lidem tím, že jim upraví vzpomínky. Kolegy je za to kritizovaná. Když začnou její pacienty za zvláštních okolností umírat, dochází jí, že se možná mýlila. Kdo je Nočním ptákem, který se ji snaží vyděsit a ví toho spoustu i o nočních můrách Frosta... Jedná se o napínavý případ, ze kterého mrazí. Čte se skoro samo.

Otevřený hrob - Angela Marsonsová

Čtvrté pokračování série s Kim Stoneovou je neméně napínavé než předchozí případy. Tentokrát vyšetřuje úmrtí žen, které byly brutálně ubity. Jejich těla se našla na pozemku výzkumného zařízení, kde zkoumají posmrtné pochody v mrtvých tělech. Kdo si vybral pro své oběti právě takové místo posledního odpočinku a proč, na to musí přijít Kim se svým týmem.

Anežka - Viktorie Hanišová


Jedná se debut Viktorie Hanišové. Příběh Julie, která si přeje dítě za každou cenu. Příroda ji v tomto ohledu zklame a ona vysněnou blonďatou holčičku s copy nahrazuje nechtěnou romskou dívenkou. Konečně se stane matkou, ale místo happyendu se rozvíjí příběh, který se točí okolo boje s předsudky, snaze nevybočit z normálnosti. Vztah matky a dcery je plný neporozumění a založený na lži. A je jasné, že vše postupně spěje k nějaké tragedii. Z téhle knížky mi bylo hodně smutno. Zanechala ve mně silný dojem.

Tentokrát Na Filmové Vlně

10. července 2018 v 18:07 | jahlina |  Nezařazeno
Již několikátý rok se s manželem vydáváme první červencový víkend do víru filmového festivalu v Karlových Varech. A stejně tak tomu bylo i letos, kdy jsem se ocitla "Na Filmové Vlně". Knížku jsem si sebou vezla též. Vlastně hned dvě, protože jsem dočítala Anežku od Hanišové a začínala jsem Zmizet od Petry Soukupové. Tu jsem si vybrala z určitého důvodu, i přes to, že se po Anežce jedná o další trochu depresivnější čtení. Tím nesnižuji kvalitu, protože obě zmíněné knížky rozhodně za přečtení stojí. Mezi těmi šesti filmy, které jsme během víkendu shlédli, jsem měla totiž vybraný film Na krátko režiséra Jakuba Šmída. Scénář k němu napsala podle stejnojmenné povídky ze své knížky Petra Soukupová.
Film shlédnut, kniha přečtená, mohu tedy srovnávat. Hlavní postavou je chlapec Jakub, který žije s matkou a nevlastní sestrou v panelákovém bytě někde na severu Čech. Zatímco on věří, že jeho otec se mu nemůže věnovat, protože brázdí vody někde na záoceánské lodi, sestřin otec žije v Americe a jednou za čas posílá balíčky s pamlskama a oblečením. Jakub má po otci pouze modré triko se švédskou vlajkou a rád si staví modely lodí. Vystřihování je jeho jedinou zábavou. Vztahy se sestrou jsou napjaté, stejně tak ve škole nemá Jakub žádného kamaráda. Atmosféru doma neulehčují ani návštěvy babičky, která se snaží vměšovat do chodu domácnosti a to se nelíbí matce ani dětem. Jakub postupně přichází na to, že jeho dosavadní život byl jedna velká lež. Do hry vstupuje jeho otec Karel, který není námořníkem, ale bydlí ve stejném městě jako on a pracuje na vrakovišti. Z ničeho nic se objeví a chce se s Jakubem vídat. Nakonec vyjde najevo, že mu ztroskotalo jeho manželství a syn Adam z tohoto manželství od něho utekl. Jeho zájem o Jakuba je pro něj hledáním náhrady za ztraceného syna. Na Jakuba doléhá tíživost celé situace, ale i jeho sestra Pavlína poznává život i z té jeho horší stránky. Konec filmu zůstává otevřený. Je uzavřeno křehké příměří mezi všemi zúčastněnými...
Jako vždy se objevují drobné odlišnosti v ději film versus kniha včetně jmen hlavních postav. Ve filmu hodně vynikají problémy ve škole, kde ho šikanují spolužáci. Jakub se chová jako spratek ve vztahu k sestře i babičce, což mě ve filmu dost štve a nepřipadá mi to omluvitelné ani z důvodu jeho životní situace. Díky knížce jsem pochopila některé jeho reakce. Je v ní pochopitelnější i postava jeho sestry Pavlíny, která je v knížce blíže popsána. Babička je ve filmu podle mého uchopena úplně jinak. V knížce je konflikt mezi ní a dcerou daleko vyostřenější.
Ačkoliv jsem na film četla dost negativních ohlasů, hodnotím ho celkem pozitivně. Považuji ho za pravdivou sondu do rodinných vztahů neúplné rodiny. Kniha mi dává hlubší pohled do duší a hlav jednotlivých postav. A ačkoliv celá knížka včetně této povídky je celkem ponuré čtení, končí povídka Na krátko v daleko optimističtějším tónu než film.

SOUTĚŽ „Kniha na zámku“

3. července 2018 v 17:56 | jahlina |  Soutěž
Prázdniny jsou v běhu a já jsem tu se slibovanou letní soutěží. Jak už jsem naznačovala, půjde o fotografickou soutěž a protože jsme Na Knižní Vlně, tak půjde také o knížky. Soutěž ponese název "Kniha na zámku".

A jak se soutěže zúčastnit?

  1. Vezměte knihu na výlet a vyfoťte ji na nějakém zámku nebo na hradě. Provedení nechám na Vaší fantazii.
  2. Fotku sdílejte na svém facebookovém profilu s #knihanazamku nebo @nakniznivlne a připište, kde jste knihu vyfotili.
  3. Nezapomeňte se stát fanouškem stránek Na Knižní Vlně.

Soutěž potrvá do 31. 8. 2018. Hodnotit fotky budu já a můj soukromý tým poradců Úžasný, popř. rozhodne los. Takto budou vybráni 3 výherci, kteří dostanou jak jinak než knižní dárky. O jednom výherci rozhodnou získané hlasy "Like". Konkrétní ceny pro Vás teprve připravuji, ale abych Vás navnadila, jednou z cen bude takovýto povláček na polštář.

Doufám, že se u soutěže pobavíte a moc se těším na Vaše příspěvky.