Červen 2018

Křest knihy Černooká

21. června 2018 v 8:56 | jahlina |  Nezařazeno

Včera jsem se zúčastnila křtu knižního debutu mladičké spisovatelky Anny Musilové, který se konal v Luxoru na Václavském náměstí. Knihu křtil známý youtuber Kovy, přítomná byla Jana Balharová jako zástupce nakladatelství Yoli a akci moderovala Hana Koutná.
Černooká, to je název křtěné knížky, mě zaujala již svou anotací, která uvádí že se jedná o temný thriller o pozvolném propadu do deprese vyvolané dávným traumatem. Viktorie je osmnáctiletá studentka, která žije zdánlivě normální život. Chodí na střední školu, řeší rozpory s kamarádkou a právě prožívá první lásku. Skutečnost je však jiná, než se na první pohled zdá. Před lety zemřela Viktorii matka a ona se s tím dosud nevyrovnala. Jednoho dne spatří v zrcadle záhadnou dívku - přízrak s černýma očima, který jí začne podsouvat zvrácené myšlenky. Kdo je tahle nevypočitatelná Černooká? A dokáže ji Viktorie porazit?
Autorka se svěřila, že kniha čerpá hodně z jejích vlastních zkušeností s depresí, kterými trpí od svých jedenácti let, kdy jí zemřela sestra a ona se těžko s touto ztrátou vyrovnávala. Hlavní hrdinka ráda čte a má ráda podzim stejně jako Anna.
Dále jsme se dozvěděli, že psaní je jejím životním snem a na knížce pracovala skoro šest let. Několikrát ho za tu dobu přepracovala než se odhodlala obesílat nakladatelství. Dočkala se záporných reakcí nebo také žádných reakcí až se jí ozvali z nakladateltsví Yoli. A tím se začal plnit její sen.
A proč křtil knihu právě Kovy? Anna Musilová pochází z Pardubic stejně jako on a dokonce navštěvovali stejné gymnázium. Kovy popřál Anně i její knížce hodně štěstí a dalších tvůrčích nápadů. Jeden se prý už autorce v hlavě rodí. Tentokráte by to mělo být o vztahu dvou lidí. Tak se necháme překvapit. A zatím si přečteme její Černookou, já tedy určitě.


Příspěvky do Knižní abecedy

19. června 2018 v 22:51 | jahlina |  Fotím knihy

Písmeno F

Písmeno G - autorka Carin Gerhardsen


Ledové kostky


Písmeno H/CH - autor Patrik Hartl


Písmeno I - improvizace

Písmeno J


Písmeno K - K jako Knižní klub


Žabky, sandálky


Písmeno L - výletové foto


Písmeno M


Písmeno N


Písmeno O


Zpět po dovolené

19. června 2018 v 21:44 | jahlina |  Nezařazeno

Jsem zpět po týdenní dovolené. Kromě toho, že jsem si užívala sluníčka a mořské vody, jsem si sebou zabalila i pár knižních kamarádek, které mi dovolenkový čas zpříjemňovaly. Ze dvou knížek chystám krátkou recenzi. Shodou okolností jsou to obě knížky Knižního klubu, a to loňská novinka od Sandry Byrdové Růže mají trny román o Alžbětě I. a letošní thriller Noční pták od Briana Freemana. Předem mohu prozradit, že obě knížky stojí za přečtení, ale na konkrétnější názor si budete muset ještě chvilku počkat.
Ani na dovolené jsem úplně nezahálela a dál pokračovala ve focení knížek, jak v rámci výzvy Knižní abeceda, tak i jen tak. Určitě se také brzy pochlubím a to v sekci Fotím knihy a nebo fotkami u článků. A protože mě to hodně chytlo a inspirovalo, chystám pro Vás prázdninovou fotosoutěž, která bude probíhat tady na blogu i na facebookových stránkách https://www.facebook.com/nakniznivlne/. Podrobnosti brzy zveřejním.Přečteno v měsíci květen

7. června 2018 v 14:42 | jahlina |  Přečteno za měsíc
Neuvěřitelně to letí, "Na Knižní Vlně" má za sebou první měsíc. A já jsem tu opět s přehledem přečtených knížek za uplynulý měsíc. Květen považuji za slabší, co do počtu přečtených knížek, ale za plný knižních zážitků a to hlavně díky návštěvě Světa knih, o které jsem psala zde. Knížek jsem přečetla 5. Tu poslední jsem dočítala ještě v červnu. Tady jsou:

Slepá mapa - Alena Mornštajnová


Po Haně, která mě velmi oslovila, jsem si přečetla autorčinu prvotinu Slepá mapa. A i tato knížka mě naprosto strhla, četla jsem ji jedním dechem až do úplného závěru, kdy jsem byla hodně napjatá. Začátek příběhu spadá do období před 1. světovou válkou a konec je situován do období po listopadové revoluci v roce 1989, kdy se odtajňují seznamy spolupracovníků StB. Celá tahle historie je líčena prostřednictvím osudů třech žen Anny, Alžběty a Anežky. Jejich život jim přinesl nejeden zvrat, tragédii či trauma. Podobné příběhy mě hodně baví, těším se i na další knížky od Mornštajnové.

Tichá motlitba - Angela MarsonsTichá motlitba je třetí v pořadí ze série anglických detektivek s inspektorkou Kim Stoneovou v hlavní roli. Kim jsem si oblíbila hned v prvním díle, i přes její tvrdou nespolečenskou povahu. Tentokrát vyšetřuje případ únosu dvou děvčátek, kdy pachatel (či spíše skupinka pachatelů) hraje s rodiči hru, ze které může vyjít vítězně jen jedna rodina - vrátit se má totiž jen jedna z holčiček. To samo osobě mi připadá jako hodně dobrá zápletka. Kim bojuje o záchranu obou dívek s nasazením vlastního života. Konečné rozuzlení jsem nečekala, napnutá jsem byla až do konce. A na závěr jen dodávám, že v sérii budu rozhodně pokračovat a moc se těším na Otevřený hrob, který následuje.

Houbařka - Viktorie Hanišová


S touto knihou jsem Vás již seznamovala zde. Určitě doporučuji k přečtení.

Anna Lucemburská - Hana Whitton


I na tuto historickou romaci jsem tu v květnu upozorňovala. Jedná se o příběh nejmladší dcery Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny. Knížka je psaná velmi čtivě a je možné ji zařadit mezi odpočinkové čtení. Více zde.

Vražedná diagnóza - Ingrid Hedström


Tato severská detektivka je první a zatím jedinou knížkou ze série s diplomatkou Astrid Sammilsovou, která u nás vyšla. Byla jsem na ni hodně zvědavá, protože úvodní zápletka mě zaujala. Jde o to, že matka pošle svého třináctiletého syna přes dvůr do dřevníku pro dřevo a už ho nikdy nespatří. O třicet let později se do kraje vrací diplomatka Astrid Sammilsová, která tu zdědila po strýci dům. Ve věcech po strýci našla čepici, která patřila pohřešovanému chlapci a hned to v ní vzbudí otázky. Začne pátrat na vlastní pěst. Současně se odehrává druhá dějová rovina v Bukurešti, kde probíhá testování prostředku proti kouření. A dějí se kolem toho podivné věci. Celkově hodnotím jako průměrnou detektivku se zajímavou zápletkou, místy trochu zdlouhavou.

Četli jste některou z těchto knížek ? Neváhejte se podělit o svůj názor.

Knižní abeceda - E

7. června 2018 v 14:01 | jahlina |  Fotím knihy
Tentokrát jsem tuto výzvu nepojala ani podle názvu knihy, ani podle autora, ale podle jména hlavního aktéra. V tomto cestopisném dílku pro děti vystupuje totiž žlutý trabant EGU. Jedná se o trabantí pohádku podle skutečného cestovatelského deníku Dana Přibáně, který ve svém trabantu cestuje napříč kontinenty.


Knižní abeceda - 5 a 6

6. června 2018 v 12:30 | jahlina |  Fotím knihy

5 - barva jahod

Čtení o lásce v různých podobách nabízí tato povídková knížka od Michala Viewegha.

6 - písmeno D

Obě tyto detektivní novinky čekají na přečtení.


Knižní abeceda - písmeno C/Č

4. června 2018 v 12:00 | jahlina |  Fotím knihy
I tyto krásky teprve čekají na přečtení.

Listuji katalogem Knižního klubu

3. června 2018 v 23:20 | jahlina |  Novinky

V pátek jsem ve schránce objevila nový katalog Knižního klubu Léto 3/2018. Listuji jím již po několikáté během víkendu a moje dušička plesá nad tou nadílkou knížek. Jen kdyby byla knihovna dost velká a peněženka bezedná. Inspirace ke čtení je tu ovšem veliká.
Hned titulní stránka upozorňuje na volné pokračování Hadrového panáka od Daniela Cola pod názvem Loutkář. Hadrového panáka mám doma teprve k přečtení, ale po shlédnutí traileru k Loutkáři je jasné, že půjde o napínavé, i když trochu drsné čtení. Kdo tahá za nitky v sérii vražd, kdy oběšené oběti mají na hrudi vyřezané slovo "NÁVNADA", bude vyšetřovat seržantka Emily Baxterová. Do vyšetřování se posléze vloží zvláštní agenti FBI Damien Rouche a Elliot Curtisová. Vyšlo v edici Světový bestseller.
Trochu změním žánr a zmíním román o lásce Tajná přísada Láska od Poppy J. Anderssonové. Vypadá to na příběh s klasickým scénářem, ale já si občas takový příběh ráda přečtu. Hlavní hrdina, momentálně vyhořelá hvězda gastronomického nebe, potká na dovolené dívku, která s rodiči vlastní malou restauraci. Společně se jim podaří restauraci pozvednout v moderní podnik a navíc se do sebe zamilují. Jenže je tu problém, že on jí zatajil, kdo ve skutečnosti je...
Pak je tu další počin Sáry Saudkové, která tentokráte zabrousila na pole detektivního žánru s knížkou Déšť, kde je vyšetřován případ série sexuálně motivovaných zločinů.
Mezi "Odeonkami" mě zaujala novinka Laetitie Colombani Cop. Jedná se o rozdílné osudy tří žen, které se pravděpodobně nikdy nepotkají, ale které spojuje pouto vzpoury proti nepřízni osudu.
Další detektivkou, která vyšla v edici Světový bestseller je Noční pták od Briana Freemana. Obě ženy, které spáchali sebevraždu v záchvatu šílenství, měly v minulosti problémy s fobiemi a patřily k pacientkám doktorky Steinové. Ta jim v rámci terapie vymazala z paměti vzpomínky, které v nich vyvolávaly panické stavy. Ví o svých pacientkách různá tajemství, která ale váhá prozradit detektivovi Frostovi, který případ sebevražd prošetřuje. Pak se ale objeví někdo, kdo si říká Noční pták a ví mnoho o obou ženách, o minulosti lékařky i o můrách detektiva Frosta...
Za povšimnutí stojí také knížky, které lze zakoupit za výrazně nižší cenu při koupi jiné knížku v katalogu. Tady si dělám zálusk na Špulku modré nitě od držitelky Pulitzerovy ceny Anne Tylerové.
Určitě to není z katalogu všechno, co bych si ráda přečetla. Jedná se jen o takový minivýběr.

Jste také členy knižního klubu? A co zaujalo Vás?

Knižní abeceda - písmeno B

3. června 2018 v 21:33 | jahlina |  Fotím knihy
Ani jednu z těchto dvou detektivek jsem ještě nečetla, ale moc se na ně těším.


Fotím knihy

2. června 2018 v 22:56 | jahlina |  Fotím knihy
Založila jsem tuhle novou rubriku pod názvem Fotím knihy. A hned Vám vysvětlím, o čem tahle rubrika bude. Už dříve jsem sem tam nějakou knihu vyfotila, abych ji dala na Facebook buď v rámci nějaké soutěže nebo do mojí oblíbené skupinky Čteme to, co nás baví!, kde se členové skupiny dělí o potěšení z knih. Jakmile jsem si ale založila tento blog, pocítila jsem nutkavější potřebu pořizovat fotografie knih. Zvláště těch, o kterých chci psát. A tak jsem se do toho celkem bezhlavě pustila. Ne, že bych najednou nasekala stovky fotek, to ne. Ale mám novou úchylku, že si sebou na výlet beru vždycky alespoň jednu knížku a když narazím na zajímavé zátiší, tak si jí vyfotím. Členové mojí rodiny trochu kroutí hlavami, ale mně je to jedno.
Jsem fotograf amatér, k focení používám pouze svůj mobilní telefon. Učím se metodou pokus omyl. Ráda bych se ale o své výtvory podělila. A to s Vámi.
Jako další impuls, který mě momentálně inspiruje je hra pod názvem Knižní abeceda na Medvědí oáze, která je právě o focení knih: https://www.facebook.com/zdenkazmedvedioazy/

A tady je zadání:


Moje dva první příspěvky:

1 - Čtení na červen

2 - písmeno A

A co vy? Nechcete se také zapojit?

Příště už také něco z výletu :-)