Střípky a dojmy ze Světa knih 2018

12. května 2018 v 23:35 | jahlina |  Nezařazeno
Dnes se mi podařilo navštívit veletrh Svět knihy 2018. Rozhodnutí, že se tam podívám, padlo teprve včera večer, když zbytek mojí rodinky odjel na víkend pryč. Narychlo jsem proběhla program, abych si udělala představu, co bych asi tak chtěla stihnout. Jak uvidíte, zaměřila jsem se na své oblíbené české autory.

Po půl deváté ráno jsem vyrazila. Sebou jsem si zabalila knížku Jasnozřivost od Ireny Obermannové, kterou jsem si zrovna v pátek vyzvedla z Uloženky. Moje první kroky po příjezdu na výstaviště a zakoupení vstupenky totiž vedly do stánku Albatros Media, kde v 10:00 měly odstartovat křest a autogramiáda téhle knížky. Už jsem ji zmiňovala mezi květnovými novinkami. Je to v řadě druhá kniha s detektivní zápletkou s hlavní hrdinkou Alicí Šíma, geniální šachistkou. Na tohle pokračování jsem se moc těšila a jsem šťastná, že ji mám i podepsanou od autorky. Navíc jsem se o autorce dozvěděla, že v Kytlicích, kde se děj odehrává, má chalupu, postavu šachistky Alice Šíma už nosila v hlavě delší dobu, sama šachy nehraje, ale jedna z jejích dcer je hrála na republikové úrovni. Kmotrou knihy je herečka Marika Šopovská. Kniha se ale nekřtila šampaňským, nýbrž zeleným smothie. Zelené smothie prý hraje také svou roli v knížce. Jakou? To se zatím musím nechat překvapit…


Po získání podpisu jsem již mazala na besedu s autory nakladatelství Alpress ve velkém sále, kterou vedl pan Jan Přeučil a zpovídal Hanu Whitton, Karla Cubecu a Zdeňka Hanku. Nejvíce jsem byla zvědavá na paní Whitton, českou autorku, která žije ve Velké Británii. Ráda čtu její knihy o významných ženách české historie. V současné době prý pracuje na knížce o dceři Jiřího z Poděbrad. Věřím, že to bude další zajímavé čtení. Ale dříve mě čeká příběh Anny Lucemburské, dcery Jana Lucemburského, což je letošní novinka, kterou mám doma připravenou k přečtení.


Z besedy s Michalem Vieweghem, mým oblíbeným autorem, jsem viděla jen kousek a později jsem ho zastihla ještě při podpisování knížek. Věřte, že fronta na tohoto nejprodávanějšího českého autora byla nekonečná. Dlouhá byla fronta i na podpis Sáry Saudkové, která zde představovala svou novou knihu Déšť.


Do horního patra hlavního sálu jsem se zašla občerstvit a udělala jsem dobře. Pohled pěkně z nadhledu byl působivý. Nicméně jsem se koukala, co nejrychleji vrátit do víru dění. A málem jsem nabourala do Táni Vilhelmové, která přijela s Vojtou Dykem. Vydala jsem se za nimi v závěsu, abych došla na místo, kde se konala křest audioknihy Svatební cesta do Jiljí. Pamatujete se přece na zfilmovanou novelu Miroslava Skály, kde hlavní role ztvárnili Libuše Šafránková a Josef Abrhám? Táňa Vilhelmová a Vojta Dyk převzali štafetu a natočili se Supraphonem zvukovou podobu této povídky. A kdo ví, možná je i jejich svatba na spadnutí. Díky technickým problémům jsme mohli slyšet jen první a závěrečnou větu z CD, ale ačkoliv nemám velké zkušenosti s audioknihami, tuhle mám chuť si poslechnout.


V sále, no spíše sálečku audioknih jsem si počkala ještě na jednu křest a to mé srdeční záležitosti Hana od Aleny Mornštajnové, která teď vyšla i podobě audioknihy v nakladatelství OneHotBook. Postavu Hany namluvila herečka Lenka Vlasáková, která společně s režisérkou Jitkou Škápíkovou CD pokřtily. Ani tady nechyběly osudné žloutkové věnečky, které v knize zapříčinily tyfovou epidemii. Věděli jste, že ve Valašském Meziříčí skutečně v padesátých letech propukl tyfus a že za to mohl tento lahodný zákusek? Sekt bouchl trochu předčasně a způsobil úlek přítomných dam, ale alespoň byla trochu legrace.


A než jsem se po sedmi hodinách na pražském výstavišti vydala zase na cestu domu, navštívila jsem ještě jednou stánek Albatrosu. Podepisující se Halinu Pawlowskou vystřídala beseda na téma Současná česká detektivka s účastí předních českých představitelů tohoto žánru - Jiřím Březinou, Michaelou Klevisovou a Zdenkou Hamerovou a také Luborem Faltejskem předsedou poroty pro udělování ceny Jiřího Marka za nejlepší detektivku. Tento žánr je mým oblíbeným a české detektivky mě hodně baví. Jiří Březina v současné době pracuje na třetí krimi s postavou Tomáše Volfa pod názvem Vzplanutí (předchozí Promlčení (2015), Poledníce (2016)), za svou prvotinu Na kopci získal zmiňovanou cenu Jiřího Marka. Jeho oblíbeným autorem detektivek je sir Arthur Conan Doyle. Míša Klevisová je autorkou pěti detektivek s postavou Josefa Bergmana, je dvojnásobnou držitelkou ceny Jiřího Marka. Její oblíbenou autorkou je P. D. Jamesová, ke které byla zpočátku přirovnávána. Podle jejích detektivek bude ČT brzy připravovat seriál. I ona pracuje na nové knize, ale název z pověrčivosti neprozradila. A konečně Zdenka Hamerová píše spíše společenský román s detektivní zápletkou, kdy hlavní postavou není policista ale žena, která se sama musí dostat ze šlamastiky, do které se dostala. Poslední knížka Bílá tma na mě také čeká k přečtení. V současné době je členkou poroty pro udělování cen Jiřího Marka. Pracuje na nové knížce, která ponese název Panáček z popela. Její oblíbenou autorkou je Joy Fieldingová.


Jsem moc ráda, že jsem se na Svět knihy vypravila. Doufám, že se mi to podaří i příště. Všichni autoři, se kterými jsem se dneska setkala, byli moc sympatičtí. A už se moc těším na jejich knížky.
A co vy, byli jste tam někdo taky? Co se Vám líbilo?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama