Příběh nejmladší sestry Karla IV.

24. května 2018 v 22:59 | jahlina |  Recenze

Anna Lucemburská - Hana Whitton

Na letošním Světě knih jsem si koupila jednu jedinou knihu. Hodně jsem totiž nakupovala už před veletrhem a hromádka knih, které se chystám přečíst, je dost vysoká. A sem tam se ještě rozroste o nějakou půjčenou knížku. Tou vyvolenou se stala kniha od autorky, se kterou jsem se prostřednictvím jejích historických příběhů setkala již dříve. Nyní jsem dostala možnost se s ní setkat i osobně a jedná se o českou autorku žijící v zahraničí Hanu Whitton a její novinku Anna Lucemburská - Kdo získá klíč k jejímu srdci?

Hana Whitton (pův. jménem Parkánová) se narodila v Praze, vystudovala zde a 25 let pracovala v různých nakladatelstvích, věnovala se překladům i vlastní tvorbě. Po revoluci hodně cestovala a vdala se za Angličana a nyní žije převážně ve Velké Británii. Já tu chci poukázat na její historické romány, protože pro ty, kteří mají rádi historii a zároveň mají rádi romantické příběhy, jsou její knížky ideální volbou. Píše o zajímavých životech významných žen naší historie, o jejich radostech i strastech, o láskách nenaplněných a předem domluvených sňatcích, které se někdy se velkou lásku plnou porozumění proměnily.

To je případ i princezny Anny Lucemburské, která se narodila jako jedno z dvojčat Elišce Přemyslovně a Janu Lucemburskému. Narodila se v době, kdy její matka hledala útočiště před svým manželem na bavorském dvoře. Její otec Jan Lucemburský hleděl všechny své děti výhodně provdat či oženit, aby posílil svou moc a dosáhl tak prospěšných spojenectví. To je i Annin případ. V útlém věku ji převeze k francouzskému dvoru, kde už žije bratr Karel IV. se svou manželkou Blankou z Valois a také sestra Jitka Bona, která se má provdat za budoucího francouzského krále. Už tehdy byla mladičká Anna zasnoubena s také mladičkým uherským princem Ladislavem. Ten však brzy zemře a král Jan se znovu poohlíží, kdo by byl vhodným nápadníkem pro jeho dceru. Bude vhodným kandidátem syn císaře Ludvíka Bavorského nebo postarší vdovec Ota Habsburský, vévoda rakouský, štýrský a korutanský? Anebo zvítězí romantická láska rytíře Bernarda, který se princezně dvoří při jejím pobytu ve Francii?

Knížka je napsána velmi čtivě, příběh se skutečně udál, i když některé fakta (týkající se časové posloupnosti, postav i dějů) jsou upravena tak, aby byla zachována plynulost děje. Na to pak poukazuje epilog. Mohu doporučit i další knížky autorky, které jsem četla, např. hodně poutavý byl příběh Zimní královna o Alžbětě Stuartovně, která se provdala za Fridricha Falckého a jeden rok s ním vládla v Čechách.

Podobné knížky píšou i další autorky např. Oldřiška Ciprová nebo Jaroslava Černá.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama