Přečteno v měsíci duben

8. května 2018 v 20:03 | jahlina |  Přečteno za měsíc
Ahoj všem,

jsem tu s dubnovým přehledem přečtených knížek. V dubnu jsem přečetla celkem 6 knížek, což je můj obvyklý průměr. Můj výběr četby trochu ovlivňují i čtenářské výzvy, kterých se ráda účastním. V současné době plním dvě - celoroční na Databázi knih a jarní čtenářské bingo na Emimino.cz. O výzvách napíšu někdy samostatně a teď už ke zmiňovanému přehledu:

Muž a žena - Michal Viewegh

Tuhle knížku jsem získala jako recenzní výtisk. Přečetla jsem ji jedním dechem, autor patří k mým oblíbeným. Čtu na ni spoustu negativních reakcí, ale mně se opravdu líbila. Když srovnám s posledními knížkami, které od Viewegha vyšly a které vlivem jeho zdravotních problémů byly i pro mě slabší, tak tahle se povedla. Varování pro slabší nátury - autor používá hodně sprostých výrazů. Napsala jsem recenzi.

Velké maličkosti - Jodi Picoult

Velké maličkosti jsem vyhrála v soutěži na Facebooku už před koncem roku, ale k přečtení jsem se dostala až teď. Je to moje první knížka od této autorky, i když jsem četla mnoho pochvalných ohlasů na její Vypravěčku. Kniha nezklamala. Příběh černé sestry, která musela čelit obvinění z vraždy novorozence kvůli barvě své kůže, je působivý, nutí k zamyšlení. Je napsána velmi čtivě, střídání tří vypravěčů nám poskytuje různé úhly pohledu - černý, bílý a něco mezi tím.

Transport za věčnost - František Tichý

Knížka získala cenu Magnesia Litera 2018 v kategorii Kniha pro děti a mládež. Ale i dospělému má co říci. Děj se odehrává v průběhu 2. světové války a je o velkém klukovském přátelství, které překonává překážky i ty nepřekonatelné. Autor čerpá z autentických materiálů. Z příběhu mrazí. Kniha je doplněna krásnými ilustracemi Stanislava Setinského. Já válečná témata zrovna nevyhledávám, ale knížka se mi líbila.

Ke dnu - Anna Bolavá

Na tuhle knížku jsem byla hodně zvědává a přesto, že jsem si ji koupila už v loňském roce, došlo na ni až teď. Předchozí knížku této autorky Do tmy, která byla oceněna Magnesií Litera, jsem sice nečetla, ale obálka i anotace mě zaujaly. Děj začíná jako klasická krimi nálezem mrtvoly. O kriminálku se ale v žádném případě nejedná. Jedná se o popis života lidí v jednom malém městečku. Atmosféra je ponurá, lezavý podzim, nález mrtvoly a divní lidé kontrastují s blikající výzdobou blížícího se adventu. Četlo se mi až překvapivě dobře a chystám se i na předchozí knížku Do tmy.

Tma - Bernard Minier

Tento v pořadí už třetí případ Martina Servaze, francouzského detektiva jsem si nemohla nechat ujít. Tím spíš, že nedávno po Mrazu, Kruhu a Tmě vyšel další tentokrát pod názvem Noc. Tak abych neztratila krok. To ale neznamená, že to je jediný důvod. Tyhle detektivky mě prostě uchvátily. Tma je zase o něco lepší než ty předchozí. Martin se tentokrát pustí do prošetřování staršího případu úmrtí mladé umělkyně, který byl uzavřen jako sebevražda, ale Martina nové indicie vedou k přesvědčení, že vše bylo trochu jinak. Souběžně se rozbíhá noční můra úspěšné moderátorky Christine rozhlasové stanice, které se během pár dní hroutí celý její dosavadní život...

Jedenáct minut - Paulo Coelho

Tuhle knížku jsem si vybrala do Jarního čtenářského binga, kterého se účastním. Jedním z úkolů v zadání je přečíst jihoamerického autora. A tak jsem sáhla po autorovi, o kterém jsem hodně slyšela, ale zatím jsem od něj nic nečetla. Paulo Coelho mě příjemně překvapil. Jedenáct minut je příběh brazilské dívky Marie, která se vydá do světa, aby se stala úspěšnou modelkou. Vše je nakonec trochu jinak, Marie se musí potýkat s novými životními zkušenostmi. Najde nakonec, co hledá a prožije opravdovou lásku? Příběh je psán dle skutečného příběhu a vyprávění autora střídají zápisky z Mariina deníku...

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama