Muž a žena

5. května 2018 v 17:43 | jahlina |  Recenze
S prvními dubnovými dny vyšla nová kniha známého českého spisovatele Michala Viewegha s názvem Muž a žena. Autora netřeba dlouho představovat. Za posledních téměř třicet let vydal přibližně stejný počet samostatných knih, některé se dočkaly i filmové podoby. Získal řadu ocenění a patří mezi nejprodávanější české autory. Tato nová kniha si však nese jedno prvenství. Byla vydána jako první Vieweghova kniha nakladatelstvím IKAR. Krásná červená obálka jen láká k přečtení.

Autor sáhl po osvědčeném tématu vztahů mezi mužem a ženou, které se nejednou osvědčilo a servíruje nám hned dvě novely na toto téma - jednu v mužském a druhou v ženském kabátě. První novela s názvem Family Frost je řekla bych typicky vieweghovská. Hlavním hrdinou je autobiograficky stylizovaný muž, bývalý úspěšný restauratér Vincent, který svůj podnikatelský neúspěch vyřešil tím, že si koupil chladící dodávku a začal rozvážet mražené potraviny. Následně se ocitl v troskách i jeho osobní život. Navíc od dětství trpí matčinou nenávistí zaměřenou na všechny muže bez výjimky a nechuti mu sdělit, kdo je jeho biologický otec příznačně nazývaný Tabu. Bude odhaleno toto střežené tajemství? A jak se Vincent popere s dalšími životními paradoxy?

Druhá novela nesoucí název Čarodějka z Křemelky má lehce fantaskní námět. Hlavní hrdinkou je krásná Dominika, která má navíc schopnost číst myšlenky. Jestli je krása dar nebo prokletí a zda je vůbec možné žít s člověkem, který Vám neustále vidí do hlavy, o tom si nechte vyprávět sexy čarodějkou Dominikou. I tady se setkáte s autobiografickou postavou tentokráte spisovatele Oskara (známe ho např. z knihy Výchova dívek v Čechách nebo dále z Povídek o manželství a o sexu, jen je tady o 20 let starší) a jako bonus si přečtete mininovelku, kterou autor předčítá při vlakovém autorském čtení. A právě ve vlaku se Dominika s Oskarem seznámí. Je otázka, zda z toho bude láska se šťastným happyendem…
Stejně jako u starších Vieweghových knih oceňuji autorův ironický humor a nadsázku. Knížku jsem si přečetla s chutí stejně jako kdysi Účastníky zájezdu nebo i další novější autorovy knihy. Místy mě pobavila, místy donutila k zamyšlení. Zkuste si představit, že byste opravdu viděli, co si lidé myslí.

Napsáno pro Knižní klub
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ki Ki | E-mail | Web | 6. května 2018 v 10:34 | Reagovat

Musím se přiznat, že mě ještě nenapadlo se o tuto knihu zajímat nějak blíže, takže jsem ráda, že jsem si o ní něco přečetla :) Sice ještě nevím, jestli si ji samotnou přečtu - bylo by potřeba, aby den měl o několik hodin více vyhrazených jen na čtení!

2 Dragon PrinceSs Dragon PrinceSs | Web | 6. května 2018 v 14:36 | Reagovat

To vypadá dobře

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama